Sosyal Medya İçerikleri

Sosyal Medya Yöneticiliği Nedir? | Nasıl Yapılır? 2023

Sosyal medya yönetimi Neden Önemli

Sosyal Medya Yöneticiliği, internet üzerinde sosyal ağlarda bulunan hesapların profesyonel sosyal medya uzmanları tarafından yol haritalarının belirlenmesi, yönetilmesi şeklinde ifade edilmektedir. Sosyal Medya Yönetim hizmetleri, ticari faaliyeti bulunan kişi ve kurumlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Sosyal Medya Yöneticiliği Nedir?

Sosyal Medya Yöneticiliği, kurumlara, markala ve bireylere ait sosyal medya hesaplarının planlamasını ve yönetimini gerçekleştiren sürece verilen bir isimdir.

Sosyal medya yöneticiliği Nasıl Olunur
Sosyal medya yöneticiliği Nasıl Olunur

Sosyal Medya Yöneticiliğinin aşamalarını özetlemek gerekirse; Sosyal medya hesaplarında bulunan, içeriklerin hazırlanması ve paylaşımı, müşteri yorumlarının cevaplanması, reklam yönetimi gibi ayrı alanları bulunmaktadır.

Sosyal Medya Yöneticiliği Nedir
Sosyal Medya Yöneticiliği Nedir

Sosyal medya yöneticileri diğer bir ifadeyle sosyal medya uzmanları tarafından yürütülen yönetim süreçleri, markaların sosyal medya stratejilerini belirlerler, uygular ve sürekli olarak geliştirirler. Markalar ve kurumlar bu sayede, hedef kitlelerini büyütür, marka bilinirliğini arttırır ve doğal olarak hizmet ve ürün satışlarını arttırırlar.

Marka, kurum ve kişiler Sosyal Medya Yöneticiliği hizmetleri aracılığıyla güncel instagram, facebook ve tiktok vb. algoritmaların doğrultusunda daha düzenli, daha profesyonel ve daha erişilebilir sosyal medya hesaplarına sahip olmaktadırlar.

Kurumsa Sosyal Medya yönetimi aylık periyotlarda yürütülen bir süreçtir. Öyle ki, sosyal medya uzmanları yönetilen hesapların etkileşim, trafik gibi verilerini rapor haline getirerek aylık olarak işveren firmalara iletmektedirler. Elde edilen veriler değerlendirilir ve gelecek ayların sosyal medya planlaması gerçekleştirilir.

Sosyal Medya Yöneticiliği Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yöneticileri, marka ve kurumların sosyal medya hesaplarını analiz ederek gerekli rakip analizlerini sağlayarak bir yol haritası belirlerler.

Sosyal Medya Yöneticiliği Nasıl Yapılır
Sosyal Medya Yöneticiliği Nasıl Yapılır

Hazırlanan Sosyal Medya yol haritası doğrultusunda, aylık bir içerik planı belirlenir. Markanın kurumsal kimliği yansıtan font, renk gibi unsurlar seçildikten sonra içerikler hazırlanmaya başlanır.

Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi
Sosyal Medya Yönetimi Eğitimi

Planlanan içeriklerin yayınlanması ardından, çeşitli sosyal medya analiz araçlarıyla etkileşim durumlarını ölçerek sürekli olarak, sosyal medya hesapları üzerinde çeşitli iyileştirmeler yapmaktadırlar.

Bursa Sosyal Medya Ajansı TeknikEffect, sunmuş olduğu sosyal medya hizmetleriyle marka, kişi ve kurumlara dair hesapların organik şekilde büyümesine, etkileşimlerinin artmasına dair imkanlar sunmaktadır. Kurumsal Sosyal Medya Danışmanlığı hizmetlerimize göz atmayı unutmayınız.

Sosyal Medya Yöneticisi Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Yöneticileri, marka ve kurumların sosyal medya hesaplarıyla daha büyük kitlelere ulaşmasını, daha kurumsal bir marka izlenimi yaratmasını ve satışlarını arttırmasını hedefleyen bunlar üzerine çalışan sosyal medya uzmanlarıdır.

Sosyal Medya Yöneticisi Ne İş Yapar
Sosyal Medya Yöneticisi Ne İş Yapar

Kuruluş ve markaların sosyal medya hesaplarını yöneten, Sosyal Medya Yöneticilerinin başlıca görev ve sorumlulukları şunlardır;

 • Sosyal medya yöneticileri rakip analizleri gerçekleştirir
 • Yönetecekleri hesaplara dair araştırmalarda bulunurlar
 • Sosyal medya yol haritası belirlenir
 • Marka kurumsal kimliğini yansıtan font, renk ve hitap dili belirlenir
 • İlgi çekici gönderiler hazırlanır
 • Hazırlanan içeriklere uygun metin açıklamaları belirlenir
 • #TAG analizi yapılarak gönderilerde kullanılacak ifadeler belirlenir
 • İçerikler planlanan gün ve saatlerde düzenli olarak yayına alınır
 • Etkileşim durumu sürekli olarak takip edilir, geliştirmeler yapılır
 • Sosyal medya reklamlarının yönetimi sağlanır
 • Müşteri ön cevapları ve yorumlar kontrol edilerek hesap sahipleri bilgilendirilir
 • Periyodik olarak sosyal medya etkileşim, analiz raporları firmalara iletilir
Sosyal medya yöneticiliği nedir Ne iş Yapar maaşı
Sosyal medya yöneticiliği nedir Ne iş Yapar maaşı

Sosyal medya yöneticisi, içerik yayınlanması, reklam yönetimi gibi konular üzerinden doğal ve paralı trafik artışlarını etkileşim durumlarını periyodik olarak raporlamaktadırlar.

Hazırlanan raporlar işverenlerle sürekli olarak paylaşılır, geri dönüşler doğrultusunda gelecek ayların sosyal medya planlaması gerçekleştirilir.

Kurumsal SEO Danışmanlığı, ilgili web adreslerinin, ilgili anahtar kelimelerde sağlanan SEO kriterleri doğrultusunda arama motorlarında sıralama almasını sağlamaktadır. Anahtar kelime odaklı olarak yapılan Bursa SEO Hizmeti çalışmalarıyla sizlerde rakiplerinizin önünde yer alabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Ne Kadar Maaş Alır?

Sosyal medya yöneticileri işe başlangıç olarak 2023 asgari ücret tutarı olan 8500 TL net maaş ile işe başlamaktadırlar.

Sosyal Medya Yönetimi Ne Kadar Maaş Alır
Sosyal Medya Yönetimi Ne Kadar Maaş Alır

Tecrübeye bağlı olarak ve sosyal medya uzmanının yetkinliklerine bağlı olarak değişebilen bu rakamlar günümüzde 30.000 TL seviyelerine kadar ulaşmaktadır.

Sosyal medya uzmanlığı yapmak isteyen kişilerin yetkin olması gereken başlıca alanlarsa şunlardır;

 • Grafik tasarım bilgisi
 • Reklam yönetimi bilgisi
 • Kurumsal bir iletişim dili kullanılması
 • Çözüm odaklı olunması
 • İletişimi kuvvetli olması
sosyal medya yöneticiliği kazançları
sosyal medya yöneticiliği kazançları

Diğer bir açıdan sosyal medya uzmanları birçok farklı ölçekte kurumda görev alabiliyorlar çalışmış oldukları kurumun büyüklüğü de maaşları belirleyen önemli faktörler arasında bulunmaktadır.

İçerik Puanı
Oylamak İçin Tıklayınız.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir