Sosyal Medya İçerikleri

Sosyal Medya Nedir? | Sosyal Medya Yönetimi Ne İşe Yarar?

Sosyal Medya Asistanı Nedir

Teknoloji çağının en büyük trendi kuşkusuz ki sosyal medya olmuştur. Etkileyici instagram paylaşımlarından, sosyal medya pazarlaması uygulamalarına varıncaya kadar birçok alanda büyük önemi bulunan, Sosyal Medya Yönetimi nedir, ne işe yarar gibi sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir sosyal medya rehberi hazırladık.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, teoride web tabanlı iletişim şekli olarak ifade edilmektedir. Sosyal Medya Platformlarında üyelik oluşturan kullanıcılar, birbirleriyle fotoğraf, mesaj, ses ve videolu içerikler paylaşabilmektedirler.

Dijital pazarlamanın etkisi ve değişen ticaret anlayışı teknoloji etkisiyle konuyu tam olarak konumuz olan sosyal medya pazarlamasına getirmiştir.

Öyle ki artık kullanıcılar facebook ve instagram gibi platformlarda mağaza oluşturarak ürünlerini rahatlıkla satabilmektedirler. TeknikEffect olarak sunduğumuz sosyal medya yönetimi hizmetlerimiz tamda bu noktada devreye girmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Hizmeti
Sosyal Medya Yönetimi Hizmeti

Mağaza sahibi olan kişilerin nasıl mağazalarını temiz tuttuğu sürekli olarak kullanıcı odaklı dekore ettiği, afişler astığı düşünülürse, klasik sokak üstü mağazalara kıyasla çok daha fazla müşteriye ulaşabilme şansı bulabileceğiniz sosyal medya platformları da fazlasıyla ilgi ve özen istemektedir. İçeriğimizin devamında, sosyal medya pazarlaması üzerine daha detaylı olarak gideceğiz.

Türkiye’de Sosyal Medyanın Tarihi

2010’lu yıllar itibariyle hayatımıza facebook başta olmak üzere twitter, snapchat gibi insanların duygu ve düşüncelerini sesli, görüntülü ve yazıyla iletebildiği sosyal medya uygulamaları hayatımızda yer edinmiştir.

İnstagram’ın ortaya çıkışıyla birlikte ilgi, tamamıyla görsel paylaşımı üzerine dönmüş ve instagram, tiktok ortaya çıkana kadar seneler boyu en çok kullanılan sosyal medya platformu olmuştur. Günümüzdeyse Tiktok ve İnstagram zirveyi paylaşmaktadır.

Sürekli olarak değişen sosyal medya trendlerini takip etmeye devam ediyoruz. Bakalım bizi yakın gelecekte neler bekliyor. İçeriğimizden keyif alıyorsanız, yorumlarda fikirlerinizi belirtirseniz çok mutlu oluruz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya Yönetimi, sosyal medya platformlarında yer alan işletme hesaplarınızın yada şahsi hesaplarınızın sosyal medya uzmanları tarafından yönetilmesi anlamına gelmektedir. En popüler sosyal medya yönetimi hizmetleri sırasıyla şunlardır;

Sosyal medya yönetimi hizmetleri arasında,

 • Sosyal medya içeriklerinin hazırlanması ve paylaşımı
 • Sosyal medya gönderilerinin hazırlanması ve planlanması
 • Sosyal Medya Pazarlaması hizmetleri
 • Reklam yönetimi hizmetleri
 • İnfluencer marketing çalışmaları
 • Sosyal Medyada marka ve itibar yönetimi
 • Müşteri yorum ve mesajlarının analizi ve cevaplanması

Yukarıda ki hizmetler, özellikle işletme hesabı kullanıcılarının başarılı bir sosyal medya uzmanıyla çalışmak istediğinde aradığı başlıca hizmet türleridir.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir
Sosyal Medya Uzmanı Kimdir

Sosyal medya hesaplarınızı, pazaryeri haline getirecek, marka kimliğinize değer katacak, sosyal medya yönetimi hizmetlerimizi incelemeyi unutmayınız.

Firmalar, ürün ve hizmetlerini sosyal medya aracılığı ve reklamlarıyla klasik pazarlama yöntemlerine kıyasla çok daha fazla kişiye eriştirebilmektedirler.

Viral reklamlardan, instagram story reklamlarına, facebook marketing çalışmalarına kadar birçok yöntem, işletmeleri müşterileriyle daha yakın iletişim kurarak potansiyel müşteri edinimini arttırmalarına imkan tanımaktadır.

Bursa Sosyal Medya Ajansı olarak uzun süredir hizmet verdiğimiz firmalardan oluşan referanslarımızı incelediniz mi? Hazırlamış olduğumuz gönderi tasarımları ve çok daha fazlası için tıklayınız.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Demek?

Sosyal medya alanında, hesap yönetimi, reklam yönetimi, grafik tasarım gibi alanlarda kendisini geliştirmiş ve hizmet veren kişilere sosyal medya uzmanı denilmektedir.

Sosyal Medya Uzmanları, TeknikEffect gibi Bursa Sosyal Medya Ajansları gibi ekiplerde çalışabileceği gibi bireysel olarak da hizmet vermektedirler. İyi bir sosyal medya uzmanının sahip olması gereken özellikler şu şekildedir;

 • Sosyal medyanın trendlerine hakim olmalıdır
 • Grafik tasarım, video prodüksiyon alanında kendisini geliştirmiş olmalıdır
 • Dil bilgisi ve içerik yazarlığı konusunda bilgi sahibi olmalıdır
 • İkili iletişimi kuvvetli olmalıdır. İkna eden güven veren bir yapısı bulunmalıdır.
 • İnstagram reklamcılığı, facebook reklamları ve tiktok reklamları gibi pazarlama araçlarında uzman olmalıdır. (Facebook Business vb.)
brüksel güzellik merkezi gönderi tasarımı
brüksel güzellik merkezi, İngilizce gönderi tasarımı

Marka ve kuruluşlar çalışma alanlarına göre çeşitli uzmanlar yada bizim gibi dijital ajanslarla çalışmaktadırlar. Firmalar ağırlıkla, sosyal medya pazarlama ve sosyal medyada marka yönetimi noktasında hizmetleri tercih etmektedirler.

İnstagram Hesabı Yönetimi Nedir?

Marka, ürün ve hizmetlerinize ait işletme hesaplarınızın içeriklerinin hazırlanması, reklam yönetimi, marka ve itibar yönetimi gibi çalışmaların yapılmasına verilen genel isme İnstagram Hesap Yönetimi denilmektedir.

2022 Yılından en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında gelen İnstagram, son yıllarda getirdiği yeniliklerle dijital pazarlamanın merkezi olma yolunda birçok adım atmıştır.

İnstagram Hesap Yönetimi Nedir
İnstagram Hesap Yönetimi Nedir

Yakın zamanda gelmiş olan instagram shop özelliği ,instagram’ı, web sitesi bulunmayan yada bir merkezi olmayan satıcılar için satış yapabilecekleri bir pazaryeri haline gelmiştir. Sosyal medyada yer alan reklamların büyük çoğunluğu instagram üzerinden verilmektedir.

Türkiye’de kullanımı oldukça yaygın olan instagram’da doğru hedef kitle analiziyle ürünününüz ne olursa olsun alıcılara ve müşterilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Facebook İşletme Hesabı Yönetimi Nedir?

İşletmelerinize ait facebook hesaplarının sosyal medya uzmanları tarafından yönetilmesi, içeriklerinin hazırlanması ve paylaşımı gibi faaliyetlerin tamamına facebook hesap yönetimi ismi verilmektedir.

facebook hesap yönetimi nedir
facebook hesap yönetimi nedir

Günümüzde facebook, yoğunlukla 27-55 yaş aralığında aktif kullanıcı kitlesine sahiptir. Dolayısıyla, bu yaş grubuna ürün ve hizmetlerini pazarlamak isteyen firmalar, facebook business aracılığıyla facebook reklamlarını kullanmaktadırlar.

Linkedn İşletme Hesabı Yönetimi Nedir?

Uzun yıllardır dünyada aktif olarak kullanılan Linkedn, sosyal medyanın iş hayatı ayağını oluşturmaktadır. Öyle ki burada kullanıcılar marka ve hizmetlerini temsil etmektedir. Bununla birlikte kullanıcılar, iş ilanlarını takip edebilir, markaların geçmişi ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Linkedn Hesap Yönetimi Nedir
Linkedn Hesap Yönetimi Nedir

Özellikle, kurumsal firmaların kaliteli bir işletme hesabına sahip olmaları onları global çapta tanınır bir firma haline getirebilmektedir. Türkiye’de kullanımı giderek artmakta olan Linkedn’de hesaplarınızın yönetimi için TeknikEffect ekibi sizleri bekliyor.

Bursa Sosyal Medya Ajansı TeknikEffect

Sosyal medya evrensel bir kavramdır. Bursa Sosyal medya ajansı olarak hizmetlerimizi sürdürmekle birlikte Türkiye’nin hatta dünyanın birçok ülkesinde firmalara, kişilere ve kurumlara Sosyal medya ve dijital pazarlama alanında hizmetler sunmaktayız.

WhatsApp destek hattımızdan iletişime geçerek, sosyal medyanın pazarlama gücünü nasıl kullanabileceğiniz, dijital pazarlamayla ürün ve hizmetlerinizi nasıl daha fazla kitleye ulaştırabileceğinize dair fikir alışverişinde bulunabiliriz.

 

İçerik Puanı
Oylamak İçin Tıklayınız.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir