Sosyal Medya İçerikleri

8 Adımda Sosyal Medya Görsel Tasarımı!

Sosyal medyada dikkat ceken renkler

Günümüzde, işletmelerin dijital pazarlama stratejilerinin önemli bir kısmını oluşturan sosyal medya görsel tasarımı uygulamaları hakkında neler biliyoruz? Nasıl daha başarılı, sosyal medya görselleri tasarlayabilirsiniz birlikte öğrenelim.

Sosyal Medya Görselleri, sosyal medya üzerinde paylaşılan, post, reels, story ve çeşitli diğer içerikleri ifade etmektedir. Her sosyal medya platformunun farklı ölçülendirmeleri, hareketli görseller için çeşitli süreleri bulunması sebebiyle, sosyal medya platformuna özel tasarımlar yapılmalıdır.

Sosyal medya Post tasarımı nasıl yapılır
Sosyal medya Post tasarımı nasıl yapılır

Sosyal medya görselleri hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bir dizi tasarım ilkesi bulunmaktadır. Bu ilkeler, renklerin müşteriyi harekete geçiriyor olmasından, potansiyel müşterilerinize güven duygusunu iletmenize kadar geniş fonksiyonlara sahiptir

Sosyal Medya Görsellerinizi, Adobe ürünlerinin başı çektiği bir dizi tasarım programıyla yapabilmektesiniz. Ek olarak, güncel olması ve birçok kolaylık içermesi sebebiyle web tabanlı, browser üzerinden kullanılabilen Canva uygulaması da hazır şablonlarıyla ön plana çıkmaktadır.

Instagram Post tasarımı nasıl olmalı
Instagram Post tasarımı nasıl olmalıv

İlgi çekici sosyal medya görselleri hazırlamaya başlamadan önce, işletmenize ve markanıza ait sosyal medya hesaplarınızın yeteri kadar kurumsal görünüp görünmediği üzerine bir çalışma yapmalısınız.

Burada, Bursa Kurumsal Kimlik Tasarımı çalışmaları kapsamında TeknikEffect yada farklı uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Sosyal medya platformunuza özel bir logo boyutlandırması, etkili bir biyografi içeriği ve ulaşılabilir olmanız adına doğru ve güncel iletişim bilgilerinizi profilinize ekleyerek başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Görsel Tasarımı Nasıl Olmalı?

Sosyal Medya Görsel Tasarımı, profillerinizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinizi harekete geçiren, güven sağlayan ve alışveriş yada etkileşim yaratmasını hedefleyen görsellerden oluşmalıdır.

Sosyal Medya Görsel Tasarımı
Sosyal Medya Görsel Tasarımı

Kişiler profillerinizi incelediğinde, postlar hazırlanırken kullanılmış ürün görsellerinin çekim açıları, tercih ettiğiniz font gibi küçük basit görünen detaylar, renklerin tercihi gibi önemsiz görünen kriterler sizleri sosyal medya üzerinde satış yapmanız yada yapamamanız gibi sonuçlarla karşı karşıya bırakabilmektedir.

Sosyal Medya Görselleri hazırlanırken dikkate almanız gereken Bursa Sosyal Medya Tasarım İlkeleri aşağıda yer almaktadır;

  • Renklerin doğru kullanımı
  • Tipografi, tercih ettiğiniz fontlar ve yazı tiplerinin doğru kullanımı
  • Görsellerin net ve okunabilir olması
  • Paylaşım planlamasında, hareketli içeriklere ağırlık verilmesi
  • Tutarlı, düzenli ve sürekli paylaşımlar yapılması
  • Görsellerde, metin / görsel oranlarına dikkat edilmesi
  • Farklı sosyal medya platformlarına özel boyutlarda tasarımlar yapılması
  • Etkileyici, akılda kalıcı sosyal medya tasarımları yapılması
Sosyal medya post tasarımı Nedir
Sosyal medya post tasarımı Nedir

Yukarıda yer alan sosyal medya tasarım ilkeleri, sosyal medya üzerinde yaptığınız paylaşımlarda potansiyel müşterilerinizle daha iyi ilişkiler kurabilmeniz ve satışlarınızı arttırmanıza fayda sağlayacak kriterlerdir.

Sosyal medya görsellerinizi, Bursa Sosyal Medya Ajansı TeknikEffect’e bırakmak ister misiniz? Görselleriniz, sektörünüze özel olarak hazırlansın, gönderi içerikleriniz SEO uyumlu olarak yazılsın ve Sosyal Medyada Doğru #Hasgtag kullanımıyla müşteri potansiyeliniz genişlesin.

Sosyal Medya Görsel Tasarımında Renkler

Renkler, insan psikolojisinde yer eden, insanları çeşitli duygulara ve hareketlere sevk eden kavramlardır. Kişilerin, profillerinizde yer alan sosyal medya görsel tasarımlarıyla heyecan, alışveriş isteği ve güven gibi duygulara sevk etmenin ilk adımı kesinlikle doğru renklerin kullanılmasından geçmektedir.

Sosyal medyada hangi renkler kullanılmalıSosyal medyada hangi renkler kullanılmalı
Sosyal medyada hangi renkler kullanılmalı

Yapılan araştırmalar, mavi tonun insanlarda sakinlik ve güven duygusunu ön plana çıkardığını göstermektedir. Diğer bir açıdan, kırmızı ve turuncu gibi tonlar insanları heyecan, öfke ve hızlı davranma gibi duygulara itmektedir.

Bu konuda, sosyal medya görsellerinizde kullanılacak renk tonları, kurumsal kimlik çalışmalarında belirlenebileceği gibi ayrıca müşteri kitleniz üzerinde yapılacak denemelerle de belirlenebilmektedir.

İçerik Puanı
Oylamak İçin Tıklayınız.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir